7 kroků k Ekoklubovně

Ekoklubovna stojí na 7 metodických krocích, které vedou ke zlepšení životního prostředí v 9 ekologických tématech.

Některé kroky na sebe navazují a jsou časově ohraničené, jiné jsou průběžné a probíhají po celou dobu.

Naplňování jednotlivých kroků určuje i kvalitu dopadu celého programu. Je to podobné jako hodnocení kvality oddílu, družiny atd. co používáme v Junáku.

To jsme my!

Založení akčního týmu
(EKOTÝM)

Tým lidí z oddílů a družin, kteří užívají klubovnu nebo základnu. Mají za úkol realizovat a koordnionat jednotlivé kroky v programu, rozhodovat, informovat ostatní a zapojovat je do společné činnosti. Tým by měl být ideálně složen z lidí, kteří zastupují všechny uživatele klubovny/základny. Velikost a věková struktura může být různá (v rámci projektu min. 5 lidí).

Tento krok začíná naši práci.

Zjištění silných a slabých stránek
(ANALÝZA)

Analýza ekologického stavu klubovny/základny. Určení silných a slabých stránek budovy a činností v ní prováděných ve dvou zvolených ekotématech.
Ekotým má k dispozici pracovní listy s otázkami, které mu pomáhají udělat celkový průzkum prostředí klubovny/základny ve zvolených ekologickcých tématech.

Vychází z analýzy.

Vytvoření plánu
(PLÁN ČINNOSTÍ)

Plán činností je vytvořen na základě výsledků Analýzy.  Zobrazuje cíle, úkoly, termíny i zodpovědnost jednotlivých lidí.
Z plánu se každý dozví, co chce tým ve své klubovně/základně zlepšit, posílit nebo změnit a jaký to bude mít dopad na životní prostředí.
Plán činností je hlavní pomocník pro Ekotým a pro jeho činnost.

Navazuje na Plán činností.

Naplňování plánu
(MONITOROVÁNÍ A VYHODNOCOVÁNÍ)

Monitorování a vyhodnocování Plánu činností. Pravidelné porady Ekotýmu za cílem sledování plnění jednotlivých cílů a úkolů, domlouvání změna a vyhodnocování úspěšnosti.
V rámci tohoto kroku dochází i k úpravám nebo předělání plánu na základě aktuálních zkušeností a situace.

Probíhá pořád.

Zapojování lidí a předávání informací
(SPOLUPRÁCE A INFORMOVÁNÍ)

Spolupráce a vzájemné informování se týká jak členů Ekotýmu, tak hlavně jejich okolí. Povinností akčního týmu je zapojovat do jednotlivých činností z plánu ostatní uživatele klubovny. Zároveň je třeba šířit informace o tom, co se v projektu děje a proč (například skrze nástěnku v klubovně atd.).
Ekotým není uzavřená skupina. Jeho úkolem je na různých úrovních do projektu zapojit co nejvíc uživatelů klubovny/základny.

Probíhá dle potřeby.

Ekologické vzdělávání
(ENVIRONMENTÁLNÍ VZDĚLÁVÁNÍ)

Ekotým vzdělává sebe i ostatní uživatele klubovny/základny v ekologických tématech, která řeší v Plánu činností. Tento krok vede k propojení teorie s praxí v rámci programů na schůzkách i externích seminářích. V rámci ekologického vzdělávání organizuje Ekotým, alespoň jednou ročně také eko-den pro širší veřejnost, jako je středisko, rodiče, místní komunita…

Čas jeho vytvoření je na rozhodnutí týmu.

Stanovení ekologických hodnot
(EKOKODEX)

Ekokodex je určený pro uživatele klubovny/základny, kteří by se také měli na jeho vymýšlení a tvorbě podílet. Obsahuje hodnoty a pravidla vedoucí účastníky k udržitelnějšímu životu v klubovně a jejím okolí. Měl by být stále všem návštěvníkům klubovny/základny na očích.