Ekoškola a skauti

O Ekoškole

Program Ekoškola je v současnosti největší vzdělávací program na světě vedoucí mladé lidi k udržitelnému způsobu života. I přesto, že má v názvu slovo škola, tak nemá s výukou až tolik společného, i když by to bylo skvělé. Ekoškola je spíš návod, postup práce, jak řešit reálné problémy. Program byl založen v roce 1994 a v současné době ho realizuje přes 20 milionů studentů a pedagogů z 90 zemí světa. Všechny zapojené školy program realizují pomocí jednotné metodiky 7 kroků, která vede k rozvoji akčních kompetencí, aktivního občanství a demokratických procesů u zapojených účastníků. To vše se děje na základě hledání a řešení problémů týkající se životního prostředí.

Na úrovni mezinárodních institucí Ekoškola spolupracuje s OSN a také s WOSM (Světovou skautskou organizací).

V České republice je program od roku 2005 a v současnosti je do něj zapojeno přes 400 mateřských, základních a středních škol. Tyto školy (učitelé a žáci) mají po celý rok možnost se vzdělávat na seminářích a workshopech, využívat konzultace i metodické materiály a požádat o mezinárodní certifikaci, jejímž symbolem je Zelená vlajka (The Eco-Schools Green Flag).

Program Ekoškola se zaměřuje primárně na školy.  Nicméně umožňuje zapojení  i neškolských zařízení, což se v různých státech děje. Nikde na světě zatím není program Ekoškola přizpůsoben a otevřen skautským organizacím.

Skauting a Ekoškola

Ekoškola i skauting stojí na hodnotách a rozvoji kompetencí. Obě organizace se zároveň snaží udělat ze světa lepší místo k životu. Ekoškola přináší skautské organizaci zajímavé možnosti, jak přistoupit ke zlepšení životního prostředí. Vytváří příležitost k zapojení roverů a rangers, kteří se nenajdou přímo ve vedení dětí. Zároveň rozšiřuje naši činnost v oddílech o další aktivity rozvíjející kritické myšlení, projektové uvažování a aktivní občanství.
Skauting zase dává Ekoškole náhled, jak pracovat v týmu, předávat zodpovědnost mladším dětem a společně participovat na domluveném cíli.

Nositelem programu je mezinárodní organizace FEE (Foundation for Environmental Education) a národním koordinátorem pro Českou republiku je vzdělávací centrum TEREZA.